Biblioteka szkolna
Szkolny regulamin korzystania z darmowych podręczników oraz materiałów edukacyjnych w Szkole Podstawowej Jana Pawła II w Sztynwagu
Spis treści
- Szkolny regulamin
Wstęp
Szkolny regulamin korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych
- Załączniki
Załącznik nr 1. Protokół zdawczo-odbiorczy
Załącznik nr 2. Protokół pobrania z biblioteki szkolnej podręczników przez wychowawcę klasy Załącznik nr 3. Umowa użyczenia podręcznika
Załącznik nr 4. Wezwanie rodziców do zapłaty w przypadku zniszczenia lub niezwrócenia przez ucznia darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych
Załącznik nr 5. Protokół kontroli zbiorów bibliotecznych podręczników szkolnych
III. Akty prawne
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty – Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami.
Rozporządzenie w sprawie dotacji.
2
Regulamin korzystania
z darmowych podręczników oraz materiałów edukacyjnych
Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- 1
Przedmiot Regulaminu
- Niniejszy „Regulamin korzystania z darmowych podręczników oraz materiałów edukacyjnych”, zwany dalej „Regulaminem”, reguluje:
- a) zasady związane z wypożyczaniem i zapewnieniem Uczniom dostępu do podręczników lub materiałów edukacyjnych,
- b) tryb przyjęcia podręczników na stan Szkoły,
- c) postępowanie w przypadku zagubienia lub zniszczenia podręcznika lub materiałów edukacyjnych.
- Każdy uczeń powinien zaznajomić się z Regulaminem korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych i z godzinami otwarcia biblioteki podręczników szkolnych. 3. Udostępnianie materiałów bibliotecznych podlega rejestracji.
- Podręczniki wypożyczane do domu Bibliotekarz zapisuje w karcie wypożyczenia ucznia. 5. Zwrot wypożyczonych podręczników Bibliotekarz potwierdza w karcie wypożyczenia ucznia.
- 2
Słowniczek
Użyte w Regulaminie terminy oznaczają:
Szkoła – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jurkowie.
Biblioteka – biblioteka podręczników szkolnych funkcjonująca w ramach biblioteki szkolnej.
Uczeń – uczeń szkoły uprawniony do otrzymania darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych.
Podręcznik – podręcznik dopuszczony do użytku szkolnego.
Materiał edukacyjny – materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub elektroniczną.
Materiał ćwiczeniowy – materiał przeznaczony dla uczniów służący utrwalaniu przez nich wiadomości i umiejętności.
Dotacja – dotacja celowa, o której mowa w art. 22ae pkt 5 ustawy o systemie oświaty (Dz.U. z 2014 r. poz. 811).
Rodzic – rodzic lub opiekun prawny ucznia.
Wychowawca klasy – wyznaczony przez Dyrektora Szkoły wychowawca danej klasy.
3
Rozdział II
ZADANIA BIBLIOTEKI PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYCH
- Biblioteka podręczników szkolnych, zwana dalej biblioteką, gromadzi podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne.
- Biblioteka nieodpłatnie:
– wypożycza uczniom podręczniki lub materiały edukacyjne, mające postać papierową, – zapewnia uczniom dostęp do materiałów edukacyjnych, mających postać elektroniczną, – przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu lub je udostępnia.
- Dołączona do podręcznika lub materiałów edukacyjnych płyta CD stanowi integralną część podręcznika lub materiałów edukacyjnych i należy ją zwrócić wraz z podręcznikiemlub materiałem edukacyjnym. Zagubienie płyty CD skutkuje koniecznością zwrotu kosztów całego podręcznika lub materiałów edukacyjnych.
- Czas otwarcia biblioteki podany jest do wiadomości użytkownikom w informacji umieszczonej przy wejściu do biblioteki oraz w Internecie.
Rozdział III
PRZYJĘCIE PODRĘCZNIKÓW NA STAN SZKOŁY
- Podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe przekazane Szkole w ramach dotacji zostają przekazane na stan biblioteki na podstawie stosownego protokołu, którego wzór stanowi Załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
- Podręczniki, materiały edukacyjne, inne materiały biblioteczne stanowią własność Szkoły, materiały ćwiczeniowe po wydaniu nie podlegają zwrotowi.
- Podręczniki i materiały edukacyjne przekazane Szkole w ramach dotacji winny być użytkowane przez okres minimum 3 lat.
Rozdział IV
UDOSTĘPNIANIE ZBIORÓW
- 1
Użytkownicy Biblioteki podręczników szkolnych
- Do wypożyczania podręczników lub materiałów edukacyjnych uprawnieni są wszyscy uczniowie Szkoły, którzy rozpoczęli naukę w klasie I w roku szkolnym 2014/2015 lub później. 2. Użytkownicy biblioteki przed rozpoczęciem korzystania ze zbiorów podlegają rejestracji. 3. Uczniowie są rejestrowani na podstawie dostarczonych do biblioteki list zgodnych z listą klasy zamieszczoną w dzienniku lekcyjnym.
4
- 2
Okres trwania wypożyczenia
- Wypożyczanie odbywa się na początku każdego roku szkolnego – najpóźniej do dnia 15 września danego roku szkolnego.
- Podręczniki wypożyczane są na okres 10 miesięcy, termin ich zwrotu wyznaczany jest przez bibliotekę i ostatecznie mija w dniu zakończenia danego roku szkolnego.
- Szczegółowe zasady wypożyczania określa procedura, o której mowa w § 3 Regulaminu. 4. Biblioteka w uzasadnionych okolicznościach ma prawo zażądać zwrotu wypożyczonych materiałów przed upływem ustalonego terminu.
- 3
Procedura wypożyczania podręcznika
- Na początku roku szkolnego uczeń pobiera z biblioteki podręczniki, materiały edukacyjne i ćwiczeniowe do każdego przedmiotu.
- Wraz z przekazaniem podręcznika lub materiałów edukacyjnych wychowawca ma obowiązek odebrać podpisaną przez uczniów listę odebranych podręczników i najpóźniej do dnia 30 września danego roku szkolnego przekazać ją bibliotece.
- Umowa użyczenia podręczników i materiałów edukacyjnych zostaje podpisana przez rodziców ( lub prawnych opiekunów) na pierwszym wrześniowym spotkaniu z wychowawcą klasy. 4. Wychowawca ma obowiązek poinformować rodziców, aby po wypożyczeniu sprawdzili stan podręcznika lub materiałów edukacyjnych, a ewentualne uszkodzenia natychmiast zgłosić wychowawcy lub bibliotece.
- 4
Zmiana Szkoły
- Uczeń, który w trakcie roku szkolnego, z powodów losowych, rezygnuje z edukacji w Szkole, zobowiązany jest zwrócić otrzymane podręczniki i materiały edukacyjne. 2. W tym momencie przestaje obowiązywać Umowa użyczenia, co potwierdza bibliotekarz, wydając stosowne potwierdzenie.
- W przypadku niemożności zwrotu otrzymanego podręcznika lub materiałów edukacyjnych zastosowanie ma rozdział V niniejszego Regulaminu.
5
Rozdział V
ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA UDOSTĘPNIANE PODRĘCZNIKI
- 1
Obowiązki Ucznia związane z wypożyczeniem
- Przez cały okres użytkowania podręczników uczeń dba o właściwe i czyste obłożenie książki. 2. Uczeń ma obowiązek na bieżąco dokonywać drobnych napraw czy ewentualnej wymiany okładki.
- Zabrania się dokonywania jakichkolwiek wpisów i notatek w podręcznikach. 4. Dopuszcza się używania ołówka w celu zaznaczenia (np. pracy domowej). 5. Wraz z upływem terminu zwrotu (koniec roku szkolnego) uczeń powinien uporządkować
podręczniki, tj. powycierać wszystkie wpisy ołówka, podkleić drobne rozdarcia, a następnie oddać do biblioteki szkolnej wszystkie wypożyczone podręczniki wraz z ich dodatkowym wyposażeniem (płyty, mapy, plansze itp.).
- 2
Uszkodzenie lub zniszczenie podręcznika lub materiału edukacyjnego
- Przez uszkodzenie podręcznika lub materiałów edukacyjnych rozumie się nieumyślne zabrudzenie, poplamienie, zgniecenie lub rozerwanie.
- Przez zniszczenie podręcznika lub materiałów edukacyjnych rozumie się umyślne lub spowodowane przez zaniedbanie użytkownika poplamienie, trwałe zabrudzenie, porysowanie lub
popisanie, połamanie lub rozerwanie, wyrwanie i zagubienie kartek oraz inne wady fizyczne, również okładki, które pomniejszają wartość użytkową podręcznika lub materiałów edukacyjnych.
- Na żądanie bibliotekarza użytkownik, który doprowadził do uszkodzenia materiałów bibliotecznych, jest zobowiązany podręcznik naprawić (w miarę możliwości), odkupić lub uiścić jego wartość.
- 3
Zakres odpowiedzialności
- Uczeń ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia lub zniszczenia wypożyczonych podręczników lub materiałów edukacyjnych,
nieujawnionych w chwili wypożyczenia.
- Szczegółowe zasady odpowiedzialności określa umowa użyczenia podręcznika, o której mowa w załączniku nr 3 niniejszego Regulaminu.
- W przypadku uszkodzenia lub zniszczenia podręcznika lub materiału edukacyjnego Szkoła zażąda od rodziców ucznia zwrotu:
– kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego.
- Wartość uszkodzonych lub zniszczonych podręczników określa Dyrektor Szkoły lub bibliotekarz.
- W celu uzyskania od rodziców kosztu uszkodzonych lub zniszczonych podręczników
6
biblioteka, stosownie do treści umowy użyczenia podręcznika, wysyła do Rodzica ustne lub pisemne wezwanie do zapłaty, którego treść stanowi załącznik nr 4 do niniejszego Regulaminu.
- W przypadku braku zapłaty za uszkodzone bądź zniszczone podręczniki Szkoła nie wypożyczy kolejnego zestawu podręczników do momentu rozliczenia się z poprzednich, może sprawę skierować na drogę postępowania sądowego.
- 4
Zwrot podręczników
- W przypadku niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego w terminie określonymw niniejszym Regulaminie Szkoła zażąda od rodziców ucznia zwrotu kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego.
- Wartość nieoddanych w terminie podręczników określa Dyrektor Szkoły lub bibliotekarz.. 3. W celu uzyskania od rodziców ucznia kosztu niezwróconego w terminie podręcznika lub materiału edukacyjnego biblioteka, stosownie do treści umowy użyczenia podręcznika, informuje lub wysyła do Rodzica wezwanie do zapłaty, którego treść stanowi załącznik nr 4 do niniejszego Regulaminu.
- W przypadku braku zwrotu wypożyczonych podręczników lub braku zapłaty za niezwrócone podręczniki szkoła nie wypożyczy kolejnego zestawu podręczników, sprawę skieruje na drogę postępowania sądowego.
Rozdział VI
INWENTARYZACJA
- Inwentaryzacja zasobów Biblioteki odbywa się raz w roku: po ich odbiorze od użytkowników danego roku szkolnego.
- Sprawozdanie przedstawiane jest Dyrektorowi Szkoły najpóźniej do dnia 30 czerwca danego roku szkolnego, celem uzupełnienia zasobów.
- Wzór protokołu kontroli zbiorów bibliotecznych podręczników szkolnych stanowi załącznik nr 5 do niniejszego Regulaminu.
Rozdział VII
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Uczniowie i rodzice zobowiązani są do zapoznania się z treścią niniejszego Regulaminu i stosowania się do zawartych w nim postanowień.
- Bibliotekarze zobowiązani są do udostępniania uczniom i rodzicom Regulaminu biblioteki na każde ich życzenie, zostaje zamieszczony na stronie internetowej Szkoły. 3. Sprawy sporne pomiędzy nauczycielem, bibliotekarzem a użytkownikiem biblioteki rozstrzyga Dyrektor Szkoły.
- Organem uprawnionym do zmiany Regulaminu jest Dyrektor Szkoły.
- Decyzje w innych kwestiach z zakresu udostępniania podręczników lub materiałów edukacyjnych, które nie zostały ujęte w niniejszym Regulaminie, podejmuje Dyrektor Szkoły. 6. Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem 10 września 2014r.7
Plan pracy biblioteki w roku szkolnym 2021/22
poniedziałek | wtorek | środa | czwartek | piątek | |
7.45-8.00 | biblioteka | biblioteka | biblioteka | biblioteka | Biblioteka |
1. 8.00-8.45
| biblioteka | biblioteka | biblioteka | biblioteka | biblioteka |
2. 8.50-9.35
| biblioteka | biblioteka | biblioteka | ||
3. 9.50-10.35 | biblioteka | biblioteka | |||
4. 10.40-11.25 | biblioteka | ||||
5. 11.40-12.25 | biblioteka | biblioteka | biblioteka | ||
6. 12.30-13.00 | biblioteka | biblioteka | biblioteka | biblioteka | biblioteka |
Wypożyczenia odbywają się przed lekcjami, w każdą przerwę śniadaniową i obiadową oraz w dowolnej chwili pracy biblioteki.
REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Zasady ogólne
- Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice lub opiekunowie uczniów.
- Biblioteka czynna jest codziennie, godziny pracy biblioteki szkolnej są określane na początku roku szkolnego oraz podawane do wiadomości wszystkich zainteresowanych. 3. Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów korzystać można, wypożyczając je do domu, czytając lub przeglądając na miejscu bądź wypożyczając do wykorzystania w czasie zajęć lekcyjnych. Materiały audiowizualne wypożyczane są tylko do klasopracowni do wykorzystania podczas lekcji.
- Całość zgromadzonych w bibliotece szkolnej zbiorów stanowi wyłączną własność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sztynwagu, a zatem użytkownicy zobowiązani są: ∙ dbać o wykorzystywane materiały, chronić je przed zniszczeniem i zagubieniem, ∙ nie wynosić z biblioteki bez wiedzy bibliotekarza żadnych książek, czasopism ani innych materiałów,
∙ materiały wypożyczone do domu lub na zajęcia zwracać w ustalonym terminie, ∙ fakt zagubienia bądź zniszczenia materiałów bibliotecznych rekompensować na zasadach ustalonych w dalszych punktach regulaminu.
- W bibliotece obowiązuje cisza.
- Do biblioteki nie wolno wnosić i spożywać jedzenia i picia.
- Użytkowników obowiązuje dbałość o wyposażenie biblioteki.
- Ze względu na skromne warunki lokalowe z biblioteki nie zawsze mogą korzystać jednocześnie wszyscy uczniowie danej klasy, toteż lekcje przysposobienia czytelniczego oraz zajęcia z wykorzystaniem wydawnictw encyklopedycznych odbywają się w klasach z udostępnieniem materiałów bibliotecznych.
- Uczniom biorącym udział w pracach biblioteki są przyznawane pozytywne uwagi. 10. Każdy użytkownik biblioteki zobowiązany jest do zapoznania się oraz przestrzegania jej regulaminu.
Zasady korzystania z wypożyczalni
- Biblioteka udostępnia swe zbiory czytelnikom indywidualnym do domu (lektury, literaturę piękną, popularnonaukową ) oraz na miejscu w czytelni (wydawnictwa informacyjne z księgozbioru podręcznego).
- Klasopracownie mogą dokonywać wypożyczeń zbiorowych za pośrednictwem opiekunów poszczególnych klas. Nauczyciele ci ponoszą pełną odpowiedzialność za całość wypożyczonych zbiorów.
- Czytelnik indywidualny może wypożyczyć jednorazowo 2 książki na okres 1 miesiąca z możliwością przedłużenia wypożyczeń na kolejny, taki okres.
- Uczniowie przygotowujący się do olimpiad, konkursów mają prawo do wypożyczeń większej liczby książek jednorazowo.
- Prośby czytelników o zarezerwowanie książki uwzględnia się w kolejności zamówień. 6. Użytkownik, który zgubi lub zniszczy książkę bądź inny wypożyczony materiał, musi odkupić taką samą pozycję lub inną wskazaną przez bibliotekarza odpowiadającą aktualnej wartości rynkowej zniszczonej (zagubionej ) książki.
- Przeczytane książki powinny być niezwłocznie zwrócone do biblioteki, aby mogli korzystać z nich inni czytelnicy.
- W przypadku rażącego niedotrzymania terminu zwrotu następuje wstrzymanie wypożyczeń, jeśli uczeń nie wywiązuje się z terminu ostatecznego uregulowania zobowiązań na koniec roku szkolnego wstrzymane w kolejnym roku szkolnym.
- Książki i inne dokumenty należy szanować jako dobro wspólne. Zauważone przy wypożyczeniu uszkodzenia należy niezwłocznie zgłosić bibliotekarzowi. 10. Wszystkie wypożyczone przez uczniów pozycje muszą być zwrócone do biblioteki przed końcem roku szkolnego, w terminie ogłoszonym przez bibliotekarza (najpóźniej tydzień przed zakończeniem roku szkolnego).
- Czytelnicy (uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły) opuszczający szkołę są zobowiązani do zwrotu wszystkich pozycji wypożyczonych z biblioteki. 12. Nauczyciel bibliotekarz ma prawo stosowania przewidzianych w Statucie Szkoły sankcji w stosunku do uczniów nieprzestrzegających postanowień niniejszego regulaminu.
Zasady korzystania z kącika czytelniczego
- Ze względu na skromne warunki lokalowe z czytelni biblioteki może korzystać jednocześnie nie więcej niż 12 osób.
- Czytelnia jest miejscem samokształcenia uczniów i nauczycieli.
- Czytelnia jest miejscem cichej pracy.
- Z księgozbioru podręcznego użytkownicy korzystają na miejscu, jednak w uzasadnionych wypadkach bibliotekarz może udzielić zgody na wypożyczenie do domu, na krótki termin. 5. Czytelnik ma prawo skorzystać z pomocy bibliotekarza w procesie poszukiwania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł.
- Czasopisma mogą być wypożyczane do domu.
- Bibliotekarz sprawdza, czy osoby przebywające w czytelni, nie powinny być w tym czasie na lekcji.
Regulamin zatwierdzono decyzją Rady Pedagogicznej
Opracowała Jolanta Jaworska nauczyciel- bibliotekarz